2010 yılı yaş çay alım fiyatı açıklandı

Doğu Karadeniz’de 200 binin üzerinde üreticiyi ilgilendiren yaş çayda 2010 yılı fiyatı alım fiyatı kilo başına 1 TL olarak açıklandı.

Yörede resmi rakamlarla 767 bin, gayri resmi rakamlarla 850 bin dekar alanda yaklaşık 204 bin üretici çay tarımı yapıyor.

Son yıllarda yaş çay üretimi yılda 1 milyon ile 1 milyon 200 bin ton arasında değişiyor.

Bundan da 200-220 bin ton civarında kuru çay elde ediliyor.

Rize Ziraat Odası, geçen yıl yaş çay için destekleme primi dahil 1,20 lira fiyat isteğinde bulunmuş, ancak alım fiyatı 79 kuruş taban fiyat, 11,5 kuruş da destekleme primi olmak üzere toplam 90,5 kuruş olarak açıklanmıştı.

Ziraat Odası 1.25 lira fiyat bekliyordu
Rize Ziraat Odası Başkanı Nevzat Paliç, bu yıl bölgedeki bütün sivil toplum örgütleri ile yaptıkları değerlendirme sonucunda 1,25 lira fiyat talep etmeyi uygun bulduklarını, 1 lira taban fiyat, 25 kuruş da destekleme primi verilmesini talep ettiklerini söylemişti.

Çay Üreticileri Dayanışma Derneği (ÇAYÜDAD) Başkanı Mustafa Mavi de, yaş çaya 1,25 lira fiyat verilmesini istediklerini ifade etmişti.

Rize Ticaret Borsası (RTB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan ise, taban fiyat ve destekleme primi ile 1 lira ve onun üzerinde bir fiyat beklediklerini dile getirerek, müstahsilin geçmiş yıllardaki kayıplarını dikkate alan, üreticinin menfaatlerine uygun bir fiyat verilmesini temenni ettiğini kaydetmişti.

Reklamlar

Mayıs 18, 2010 tarihinde Güncel içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: